Zastosowanie dźwigów przeładunkowych
Dźwigi przeładunkowe, czyli żurawie przenośne, to rodzaj dźwignic, które są zamontowane na samochodach ciężarowych. Tego typu maszyny służą do samodzielnego przeładunku towarów najczęściej na inne pojazdy. Żurawie przeładunkowe działają z pomocą pompy hydraulicznej, która sterowana jest z kabiny kierowcy. Ten typ dźwigu nazywany jest HDS, czyli Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Gdzie najczęściej jest używany?
Jakie są rodzaje dźwigów przeładunkowych?
Można wyodrębnić kilka typów żurawi przeładunkowych, w zależności od ich przeznaczenia. Dźwig do ogólnego użytku ma konstrukcję dźwigową sztywno zamontowaną na podwoziu samochodu. Ruch ramienia odbywa się w pionie i w poziomie. Ramię może też zmieniać wartość wysięgu.
Dźwigi przeładunkowe używane w przemyśle drzewnym, oprócz standardowego wyposażenia, posiadają dodatkowo specjalne chwytaki, który zastępują standardowy hak. Żurawie przemysłowe używane między innymi do przeładunku złomu lub gruzu mają też w wyposażeniu końcówki, znacznie ułatwiające załadunek i rozładunek.
Każdy rodzaj dźwigu przeznaczony jest do innych czynności. Firmy, takie jak INTER-TECH, których działalność związana jest z transportem elementów maszyn czy detali budowlanych, posiadają w swoim parku maszynowym urządzenia odpowiednie do wszystkich potrzeb. Klienci mają możliwość wypożyczenia dźwigu, bez konieczności jego zakupu. Dla wielu firm jest to na pewno wyjście o wiele bardziej ekonomiczne.
Gdzie znajdują zastosowanie dźwigi przeładunkowe?
Dźwigi przeładunkowe mogą szybko i sprawnie przenieść towary na znaczną wysokość lub w inne miejsce, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, transporcie przemyśle. Ułatwiają takie czynności jak montowanie elementów, transport maszyn i materiałów budowlanych, piętrowanie kontenerów, budowa i rozbiórka stalowych konstrukcji, montaż kominów, zawieszanie dużych reklam czy też załadunek i rozładunek ściętych pni i konarów drzew.
Jaki dźwig wynająć?
Planując wynajem dźwigu, warto wiedzieć, jakie parametry powinno posiadać to urządzenie, aby praca była w pełni efektywna. Najważniejszym z nich jest udźwig żurawia. To maksymalna wartość jego obciążenia, czyli dopuszczalny ciężar, jaki może on udźwignąć. Natomiast wysięg dźwigu to odległość od jego osi obrotu do miejsca, gdzie znajduje się hak lub urządzenie chwytające.
Wysokość podnoszenia to wartość, na jaką ramie żurawia może podnieść ładunek. Natomiast parametr zwany momentem udźwigu to iloczyn samego udźwigu i wysięgu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana