Do czego wykorzystuje się koparko – ładowarki?
Koparko-ładowarki to uniwersalne maszyny budowlane, które znajdują zastosowanie w najróżniejszych pracach. Należą do nich: zmiany wysokości terenu oraz równanie go, budowa dróg, chodników, podjazdów i alej, pogłębianie lub poszerzanie rowów melioracyjnych i innych cieków wodnych, transport materiałów w obrębie budowy, przenoszenie kruszyw. Ze względu na tę elastyczność są niezwykle przydatne i znajdują zastosowanie w wielu pracach budowlanych.
Czym jest koparko-ładowarka?
Koparko-ładowarka jest maszyną budowlaną, która, jak wskazuje jej nazwa, spełnia dwie funkcje jednocześnie – czyli można nią zarówno kopać, jak i załadowywać. Są one najczęściej znacznie mniejszych rozmiarów niż jednozadaniowe koparki i ładowarki. Najczęściej koparko-ładowarki zbudowane są z nadwozia przypominającego traktor oraz układu roboczego, który składa się z łopaty ładowarkowej i łopaty koparkowej.
Oczywiście jest to standardowa budowa koparko-ładowarki. Ze względu na prostotę i uniwersalność swojej budowy możliwe jest dostosowanie jej narzędzi do potrzeb danych prac. Dlatego często można się spotkać z maszynami o układzie roboczym z młotem wyburzeniowym, łyżkami do skarpowania oraz widłami umożliwiającymi rozładunek palet.
Wszystkie te zalety sprawiają, że koparko-ładowarki często znajdują się wśród asortymentu firm specjalizujących się w wynajmie maszyn budowlanych, takich jak Martrans. Dzięki nim można znacznie mniejszym kosztem przeprowadzić zlecone prace bez potrzeby zakupu sprzętu.
Lepiej kupić czy wynająć koparko-ładowarkę?
Koszt zakupu używanej koparko-ładowarki średnio waha się pomiędzy 150-200 tys. złotych. To ogromny wydatek dla małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego znacznie częściej korzysta się z wynajmu sprzętu.
Ceny najmukoparko-ładowarki są uzależnione najczęściej od dwóch czynników: rodzaju sprzętu oraz wynajęcia operatora. Dokładne parametry sprzętu trzeba ustalić bezpośrednio z firmą. Można też pracujących tam specjalistów poprosić o radę w sprawie odpowiedniego dostosowania maszyny do zadania.
Różnica pomiędzy wsparciem operatora a samym sprzętem dotyczy również wyceny usługi. W przypadku wynajmu wraz z pracownikiem rozliczani jesteśmy najczęściej godzinowo i ceny, w zależności od firmy, wahają się między 80 a 180 złotych za godzinę pracy. Natomiast wynajmując jedynie samą koparko-ładowarkę rozliczani jesteśmy dobowo i ceny znajdują się w przedziale 350-500 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana