Na co zwracać uwagę, podpisując umowę wypożyczenia samochodu?
Wypożyczalnie samochodów w Polsce cały czas zyskują popularność. Coraz więcej osób decyduje się na wynajem auta, gdy chwilowo nie posiada własnego. To także doskonałe rozwiązanie, gdy jesteś na wakacjach i potrzebujesz środka transportu na miejscu. Wypożyczenie auta jest bardzo proste i szybkie. Jeśli jednak będziesz to robił pierwszy, warto wiedzieć, na co powinno się zwracać uwagę podczas podpisywania umowy z wypożyczalnią.
Protokół zdawczo-odbiorczy w wypożyczalni samochodów
Podpisując umowę z wypożyczalnią samochodu, jak w przypadku każdego dokumentu, powinieneś sprawdzić, czy zgadzają się wszystkie Twoje dane osobowe. Tak samo ważne jak to, jest sprawdzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Jest on sporządzany w momencie wypożyczenia auta. Znajdują się tam takie informacje jak:
- stan samochodu,
- ewentualne wcześniej powstałe szkody,
- liczba kluczyków,
- stan licznika,
- wyposażenie auta.
Nawet jeśli wynajmujesz samochód z zaufanej wypożyczalni aut takiej jak 57rent.pl z Warszawy warto sprawdzić, czy wszystko w protokole się zgadza. Osoba, która wypożycza Ci samochód, mogła niechcący przeoczyć jakąś usterkę. Niestety w momencie oddawania auta, to Ty możesz zostać nią obciążony finansowo. Warto więc zawsze zgłaszać ewentualne, niewpisane rysy, czy plamy.
Kto jest odpowiedzialny za powstałe szkody w razie wypadku?
Wypadki i kolizje na drodze zdarzają się nawet najlepszym kierowcom. Aby uniknąć nerwów chociaż częściowo, przy podpisywaniu umowy wynajmu auta z wypożyczalni, warto zwrócić uwagę, kto pokrywa koszty w razie wypadku. Samochody z takich miejsc mają wykupione OC. W wielu wypożyczalniach masz możliwość wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. Dzięki temu możesz częściowo lub nawet całkowicie uniknąć odpowiedzialności za powstałe w wypadku szkody. Koniecznie zwróć więc uwagę na zapisek dotyczący kolizji w umowie.
Czy samochód do wypożyczalni należy oddać zatankowany?
Wypożyczalnie samochodów mają różne polityki paliwowe. W przypadku przedpłaconego baku nie musisz martwić się o to, w jakim stanie oddajesz auto. Pamiętaj jednak, że jeśli nie wykorzystasz paliwa do końca, nie w każdej wypożyczalni samochodów dostaniesz zwrot. Druga z możliwych opcji to darmowy bak. Jak można się domyślić, paliwo jest już wliczone w cenę wynajmu. Przy trzeciej opcji, czyli „pełen bak” w momencie wypożyczenia auta przyjeżdża ono do Ciebie zatankowane. W takim samym stanie musisz go oddać, a niedopełnienie tego warunku skutkuje karą pieniężną, więc warto zwrócić na to uwagę przy podpisywaniu umowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana