Odkryj rodzaje żurawi i przeczytaj o kosztach wynajmu!
Powstawanie nowoczesnych budynków jest możliwe dzięki żurawiom dźwigom. Bez nich nie byłoby wieżowców, apartamentowców czy biurowców. Dzięki nim w Warszawie można spotkać wysokie obiekty cechujące się efektownym wyglądem. Wpływają także na atrakcyjność krajobrazu w mieście. Jak wygląda stawianie żurawi? Jakie wyróżnia się ich rodzaje? Poznaj etapy stawiania dźwigu!
Rodzaje żurawi
Do najpopularniejszych dźwignic zaliczają się żurawie budowlane. Umożliwiają sprawne przenoszenie ciężkich i dużych ładunków. Pozwalają także na szybkie wznoszenie budynków czy innych obiektów. Wyróżnia się:
- dźwigi samojezdne – czyli kołowe. Wiążą się z dużą mobilnością w zakresie placu budowy czy poza nim. Związane są z homologacją. Możliwe jest poruszanie się nimi po drogach. Niestety łączą się z wysokimi kosztami użytkowania czy z ograniczeniami roboczymi.
- żurawie wieżowe – wiążą się z dużymi udźwigami, wysięgami czy wysokością podnoszenia ładunków. Pozwalają na tanią pracę w przerywanym trybie. Mogą być mocowane na fundamentach, podstawie krzyżowej bądź na torowisku. Wyodrębnia się spośród nich żurawie szybkomontujące i częściowo montowane. Przykładem tych drugich są modele samojezdne
Od czego zacząć?
Szukasz dźwigu na sprzedaż? Najpierw dowiedz się, jakie są etapy jego stawiania. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Grunt powinien być równy i utwardzony. Dzięki temu uniknie się przechylania się konstrukcji. Podstawą konstrukcji jest rama ze stali. Na niej instaluje się ciężkie bloki z betonu. Stosuje się w tym celu żurawie samochodowe. W ten sposób można przenosić ciężkie części podstawy żurawia wieżowego w odpowiednie miejsce, a także ich instalacja. W celu znalezienia usług dźwigowych warto skorzystać z Internetu.
Dobrze jest znać parametry techniczne oraz konstrukcję żurawia dźwigu:
- udźwig – pozwala określić maksymalny ciężar podnoszonego ładunku. Zachowuje się wówczas normy bezpieczeństwa, stateczność i wytrzymałość. Wszystko zależy od wysięgu żurawia
- wysokość podnoszenia – określa odległość między poziomem gruntu do poziomej osi haka znajdującej się w najwyższym punkcie wysięgnika. Oznacza wysokość, na jaką żuraw może przenosić ładunek w poziomie
- moment roboczy – oznacza stałą wartość, a więc iloczyn udźwigu i jego wysięgu
- wysięg – wskazuje na odległość od osi nośnego haka do osi obrotu. Oznacza odległość poziomą, na jaką urządzenie może przenosić ładunek
Etapy stawiania dźwigu
Kolejnym krokiem po ustawieniu dźwiga, jest zainstalowanie kabiny operatora, wysięgnika i jego przeciwwagi. Do wzniesienia masztu żurawia służy kratownica z 4 ściankami i hydraulicznymi siłownikami. Ponieważ jedna ze ścianek maszyny jest ruchoma, dzięki temu instaluje się następne stalowe moduły masztu. Siłowniki pozwalają unieść wierzchnią część żurawia, przez co tworzy się miejsce dla modułu.
Po jego montażu oraz odpowiednim przymocowaniu do wysięgnika podniesieniu ulega cała konstrukcja. W ten sposób powstaje przerwa pomiędzy podstawą a modułem. W luce powinien się znajdować kolejny fragment masztu. Żurawie tego typu nazywa się samowznoszącymi. Wykazują się stabilnością i zdolnością do pracy z dużymi obciążeniami. Przy przekroju masztu 2,3 metra może być wysoki na 100 metrów. Inną odmianą są żurawie zakotwiczone. Mocuje się je do konstrukcji budowanego obiektu. Przykładem może być wieżowiec. Ogranicza je jedynie długość dźwigowej liny.
Ile kosztuje wynajęcie dźwigu?
W zależności od modelu dźwigu cena za godzinę robót to około 180-700 złotych. Dokładne ceny to:
- 40 ton – 10 tysięcy złotych za mobilizację
- 60 ton – 16 tysięcy złotych za mobilizację
- 80 ton – 18 tysięcy złotych za mobilizację
- 130 ton – 25 tysięcy złotych za mobilizację
- 160 ton – ponad 25 tysięcy złotych za mobilizację
W przypadku dźwigów gąsienicowych hydraulicznych minimalny dzienny czas pracy wynosi 10 godzin. Stawka godzinowa zależy od długości trwania zlecenia. Koszty z reguły są orientacyjne. Oferta cenowa jest zwykle określana indywidualnie w zależności od zlecenia. Stawka może ulec zmianie ze względu na specjalistyczne prace.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana