Kto i na jakich zasadach może wypożyczyć auto z wypożyczalni?
Wynajem auta z wypożyczalni to usługa chętnie wybierana przez kierowców, którzy nie mogą skorzystać z własnego pojazdu lub wcale go nie posiadają. Obecnie firmy oferujące takie rozwiązanie udostępniają swoim klientom nie tylko standardowe samochody osobowe, ale również busy, a nawet auta dostawcze. Kto i na jakich zasadach może wypożyczyć samochód? Podpowiadamy.
W jakim wieku można wypożyczyć auto?
Wypożyczenie samochodów to usługa skierowana do osób pełnoletnich, które posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów. W zależności od konkretnej firmy ustalany jest jednak minimalny, a czasem również maksymalny wiek kierowcy. Najczęściej jego dolna granica wynosi 20-21 lat. Niektóre przedsiębiorstwa wymagają od swoich klientów posiadania co najmniej dwuletniego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów.
Górna granica wieku w większości firm jest całkowicie pomijana, jednak część wypożyczalni ustala ją np. na 70 lat. Wszystkie te kryteria związane są ze zwiększeniem bezpieczeństwa, ponieważ statystyki pokazują, że to młodsze osoby częściej są sprawcami wypadków na drodze.
Posiadanie odpowiednich uprawnień
Osoby, które chcą wypożyczyć auto, muszą legitymować się odpowiednimi uprawnieniami. W przypadku samochodów osobowych, a także busów 9-osobowych, jakie oferuje firma Kuboń Auto wystarczy jedynie prawo jazdy kategorii B. Jeżeli chcesz wynająć większy pojazd, wówczas musisz potwierdzić, że posiadasz odpowiednie dedykowane dla danej kategorii prawo jazdy.
Stan baku wypożyczonego auta
Większość firm oferujących wynajem aut przekazuje je swoim klientom z pełnym bakiem. Z tego powodu pojazd należy oddać w takim samym stanie, w jakim go otrzymałeś. Oznacza to, że najlepiej przed zwrotem samodzielnie go zatankować. Nie zawsze obowiązek ten należy do wynajmującego, jednak część wypożyczalni może naliczyć opłaty za tankowanie.
Ubezpieczenie wynajmowanego pojazdu
Przed wynajmem pojazdu warto sprawdzić, jakie jest jego ubezpieczenie. Czasami obejmuje ono jedynie podstawowe elementy, które nie uwzględniają na przykład kradzieży lub wypadku. Wówczas w razie zaistnienia takich sytuacji to osoba wynajmująca będzie musiała pokryć takie koszty. Z tego powodu dobrze jest wykupić dodatkową polisę.
Stan początkowy auta
W momencie otrzymania samochodu należy dokładnie go obejrzeć i spisać protokół, w którym zaznaczone będą wszelkie rysy, wgniecenia i nawet najdrobniejsze uszkodzenia. Zdarzają się sytuacje, kiedy nieuczciwe firmy żądają od swoich klientów zwrotu kosztów naprawy zniszczenia, którego nie dokonali.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana