Leasing czy wynajem samochodu – na co się zdecydować?
Zamiast leasingu z wykupem warto się zastanowić nad długoterminowym wynajem auta razem z abonamentem. Jest to opcja szczególnie popularna wśród przedsiębiorców. Co się bardziej opłaca? Jakie są główne różnice, wady i zalety? Poznaj klasyfikację kosztów i wybierz opcję najlepszą dla siebie. W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące leasingu i wynajem samochodów!
Kto powinien się zdecydować na leasing, a kto na najem długoterminowy?
W przypadku wynajem długoterminowego adresowany jest do osób, które lubią komfort, widoczność kosztów czy elastyczne podejście do zawartej umowy. Dzięki stałej racie abonamentowej pokrywane są wszystkie koszty, które się wiążą z użytkowaniem auta. W przypadku leasingu opcja ta jest skierowana do osób, które chcą rozłożyć płatność za zakupiony samochód. Przy tym wiąże się z wyższą swobodą w użytkowaniu auta. Może być również tańszą opcją. Najlepiej jednak skorzystać z pomocy doradcy z wypożyczalni samochodów w Warszawie lub innym mieście.
Leasing operacyjny czy najem długoterminowy?
Źródło finansowania pojazdu z zewnątrz dla osób prowadzących firmy sprowadza się do rozważania wynajem długoterminowego czy leasingu. W przypadku pierwszej opcji do korzyści należą:
- brak własnego wkładu
- niska miesięczna rata
- brak kosztów związanych z serwisem czy ubezpieczeniami
- zapewnione zastępcze auto
Wadą jest brak bycia właścicielem pojazdu oraz niemożność wynajęcia samochodów używanych. Umożliwia to dopiero leasing. Wykup auta w tym przypadku jest niższy i bardziej się opłaca. Pomoc we właściwym wyborze na podstawie analizy firmy uzyska się od biura księgowego Polskiego Instytutu Księgowego.
Leasing i najem a rodzaj auta
Na to, czy lepszy jest najem, czy leasing wpływa także rodzaj pojazdu. Dotyczy to w szczególności popularnych lub rzadkich modeli. Równie istotne jest wyposażenie. Nierzadko wymaga się dodatkowego wykupienia nietypowych części. Stawka abonamentu będzie wyższa, im bardziej niecodzienne będzie jego wyposażenie. W sytuacji rzadkiego pojazdu lepszy będzie leasing.
Co się bardziej opłaca?
Zarówno leasing, jak i wynajem samochodów mają swoje wady i zalety. W przypadku drugim otrzymuje się kompleksową obsługę pojazdu w jednej, stałej racie abonamentowej czy nie ponosi się kosztów utraty wartości rezydualnej samochodu w trakcie jego użytkowania. W przypadku leasingu możliwe jest późniejsze wykupienie. Warto wziąć pod uwagę, że poczucie posiadania i spłacania własnego pojazdu jest mocne i wpływa na decyzję jego finansowania.
Jakie są wydatki?
Aby dowiedzieć się, co jest bardziej opłacalne, dobrze jest się zaznajomić z kalkulacją kosztów leasingu i wynajmu. Powinna uwzględniać:
- koszty ubezpieczenia
- opony
- serwisy
- rejestracje
W przypadku Opla Astra V cena netto za leasing to około 69 tysięcy złotych podobnie jak najem. W przypadku Forda Focusa suma w leasingu wynosi ponad 63 tysiące złotych, podobnie jak najem. W pierwszym przypadku VAT wynosi ponad 16 tysięcy złotych, a wstępna wpłata netto 7 tysięcy złotych. Największa różnica jest w ubezpieczeniu. Opcja ta nie jest dostępna w przypadku najmu. Koszt rejestracji netto to około 180 złotych. Całkowity koszt netto w przypadku Opla Astry V w leasingu to ponad 52 tysiące złotych, a najmu około 50 tysięcy złotych. W przypadku Forda Focusa koszt netto za leasing to ponad 45 tysięcy złotych, a najem około 47 tysięcy złotych. Jak się okazuje, bardziej się opłaca wynajem. Dlatego dobrze jest się wybrać do wypożyczalni aut.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana