Gdzie korzysta się z podestów ruchomych?
Podesty ruchome, określane również jako platformy robocze, wysięgniki, podesty samojezdne, to wyjątkowy rodzaj dźwignic. Ich nadrzędną funkcją jest przemieszczanie ludzi w pionie i poziomie, wraz z narzędziami. Podest taki składa się z kosza bądź gondoli, które są podnoszone na tzw. dźwigniku lub zawieszone na cięgniku. Wśród tych pojazdów wyróżnia się kilka rodzajów, które różnią się budową i zastosowaniem. Sprawdź, gdzie można je wykorzystać!
Najpopularniejsze zastosowanie podestów ruchomych
Podesty ruchome na ogół użytkowane są w sektorze budowlanym, przemysłowym i usługowym. Są to urządzenia transportu bliskiego, które usprawniają realizację procesów logistycznych.
Wykorzystanie podestów w dużej mierze zależy od ich konstrukcji. Na ogół są wykorzystywane w pracach na wysokości przy:
- przycinaniu i ścinaniu drzew oraz krzewów,
- myciu okien, dużych, przeszklonych powierzchni oraz elewacji obiektów budowlanych,
- pracach przy liniach elektroenergetycznych,
- pracach montażowych i remontowych, np. w obrębie systemy rynnowego,
- renowacji zabytków,
- montażu nagłośnienia na scenie itp.,
- umieszczaniu na wysokości bilbordów oraz reklam.
Podesty ruchome wiszące są na ogół stosowane na budowach oraz na dachach budynków. Platforma robocza jest tu podwieszana na linach nośnych i bezpieczeństwa, połączonych wciągarkami. Są stałymi elementami obiektów, mogą posłużyć do utrzymania elewacji w czystości lub do przeprowadzenia prac konserwacyjnych i naprawczych. Z kolei podesty ruchome przejezdne mogą być holowane na przyczepach, mieć własny napęd, a także być montowane na podwoziu samochodowym. Wówczas ich zastosowanie jest bardzo szerokie.
Rodzaje podestów ruchomych
Konstrukcja podestu, rodzaj wysięgnika oraz napęd warunkują jego zastosowanie. W pracach usługowych stosuje się inne, lżejsze urządzenia niż w przypadku prac na budowach i przemyśle ciężkim.
Podest ruchomy wyposażony w napęd gąsienicowy będzie przydatny w zamkniętym terenie, np. na placu budowy. Podest kołowy oraz samojezdny jest z kolei optymalnym rozwiązaniem w sektorze usług i reklamowym. Cechuje się one bowiem większą mobilnością oraz ergonomicznością.
Jak wskazują pracownicy firmy Paw-Lift, ważne są tu również takie ich cechy jak:
- udźwig nominalny,
- maksymalna wysokość platformy roboczej,
- zasięg roboczy platformy roboczej,
- prędkość podnoszenia oraz opuszczania platformy,
- wielkość platformy roboczej.
Na ogół są to maszyny zaprojektowane w taki sposób, by były w stanie bezpiecznie, sprawnie i wydajnie przemieszczać osoby na znaczne wysokości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana